תערוכת העיצוב הגדולה בעולם, Salone del Mobile 2023 ובהיקף מלא לראשונה מאז הקורונה, המתקיימת בכל שנה במילאנו היא פלא עיצובי בלתי נשכח ונחשב כאירוע חשוב מאוד בתחום, זה נשמע מטורף אבל אפשר לשוטט במשך כשבוע ועדיין לא לראות הכל. העיר הופכת לתערוכה אחת גדולה החל מחנויות, גלריות, חללי סטודיו ומעצבי העל פוקדים את עיר העיצוב ורובם ככולכם מתגייסים למען מטרה אחת נעלה- דיזיין טהור. מילאנו עוטפת את הנוכחים בתקופה הזו באנרגיות משכרות של יצירתיות והתחלות חדשות.  תערוכת העיצוב הבינלאומית מביאה איתה מגמות שהולכות להישאר אתנו בשנים הקרובות ואנחנו קרוב לוודאי נפגוש אותם בבתים מעוצבים, כאשר הפוקוס השנה בתערוכה הוא על תאורה. כן כן- ובעייני זה אולי הנושא המעניין ביותר כי תאורה יכולה לגרום לחלל שמעוצב לא בטוב טעם להיראות מדהים- ולהיפך. ידעת את זה? ובכלל, תאורה יודעת להשפיע על מצב הרוח שלך, איכות החיים שלך והאפקטיביות שלך. אז גם אם אתם לא בטוחים בנוגע לעיצוב הבית שלכם, אם תדעו לבחור את התאורה המדויקת לחלל שלכם-סיכוי גדול שתצליחו להתחבר לחלל שלכם הרבה יותר לאחר בחירת תאורה מתאימה. אז מה הם המגמות הייחודיות ששבוע העיצוב הביא אתו השנה ואיפה זה פוגש את הבית שלכם?

  1. less is more -מינימליזם שם המשחק. הפשטות שבמינימליזם, בשילוב של חומרים טבעיים הוא ייחודי ומייצר בבית שלנו בעיקר שלווה. העין אינה מרגישה בעומס, יש שימוש מאוד בולט בפלטה של צבעי אדמה המקשרת אותנו גם היא לטבע. אז אם עיצוב מינימלי ומוקפד מדבר אליכם- אתם חייבים לנסות את זה. 
  2. צבעים עזים ודומיננטיים- אנחנו כישראלים פחות ששים להכניס לחללים שלנו צבע והצבעים הדומיננטיים הם בעיקר: לבן, בז, בז'בז'ון ולאמיצים שבנינו- שחור. אז זהו- שלא. בחירת צבעים ושילובים בלתי צפויים- זו הגישה בשבוע העיצוב הבינלאומי. כך מכניסים לחללים זריקת אנרגיה ואישיות. ידוע שכשאנחנו בוחרים בצבע הלבן אנחנו בוחרים שלא לבחור. בוחרים צבע נטול אופי- הגישה הזאת אומרת בדיוק ההפך. 

תעזו, תכניסו צבעים לחללים, תתנו להם אישיות וקראו לחלל בשם. ניתן לעשות זאת בעזרת טקסטורות והדפסים- הם מאפשרים ביטוי עצמי ומייצרים שמחה גדולה בחללים.

  1. קונספט כהשראה- מהו קונספט? רעיון. סיפור. היכולת לקחת קונספט לקצה ולהטמיע אותו בתוך החלל- ברגע שיודעים לעשות את זה בטוב טעם זה יכול להיות הצלחה גדולה. יש מוטיבים שאפשר לזהות בחלל- שפה שמרכיבה קונספט כמו: צבע, חומר, טקסטורה, תאורה ועוד. עצם החזרתיות של אותו קוספט מייצרת הקפדה בחלל.
  2. סגנון הארט דקו חוזר לחיינוסגנון עיצובי ששואב את השראתו מתנועת הארט דקו של שנות ה-20 כאשר הדגש המרכזי הוא בריהוט מתכתי ומעניין, בדוגמאות גיאומטריות נועזות, גימורים מיוחדים וחומרים עשירים. המגמה מביאה איתה טפטים בשלל דוגמאות גיאומטריות, ספות בשלל טקסטורות וקטיפה שמביאה איתה אלגנטיות בלתי מתפשרת וזוהרת.
  3. ביופיליה במלוא תפארתה- והיא מפוארת, שילוב של טבע- לא רק בשילוב של עציצים וצמחים בחלל אלא גם בשילוב של חומרים שמגיעים מהטבע בחללים פנימיים כדי להגביר את החיבור עם עולם הטבע שידוע כמשפר ומועיל לנו. עם כמה שאתם חושבים שעיצוב ביופילי יתרום לנראות החלל, לא תאמינו כמה הוא יתרום אפילו יותר לחלל הפנימי ולבריאות שלכם, הדבר מתבטא בקירות ירוקים, גינות בתוך חללים שימוש בחומרים טבעיים בבית ועוד.

תערוכת העיצוב הבינלאומית היא חוויה עיצובית מרגשת ואולי זהו גם זמנו של עולם העיצוב לחזור למקורות, לגעת בפונקציה אמיתית ולא רק במה ש"מצטלם יפה".  היכולת לדעת לסנן ולהציג עיצוב שהוא מה שנקרא "על זמני"- עיצוב שנולד מצורך. 

קרדיט לכתב: חלי מדמון מעצבת פנים

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.